Nejvíce spamu se šíří v Německu, v e-mailu je to každá druhá zpráva
1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nejvíce spamu se šíří v Německu, v e-mailu je to každá druhá zpráva
Počet rozesílaných spamů se v roce 2017 údajně trochu snížil, ale jen v řádu procent, zhruba o necelá dvě procenta. Stále tedy zůstává zastoupení spamů v elektronické poště v průměru na hodnotě 57%. Tato číselná statistika však není výstižným vyjádřením samotného působení spamu na uživatele, je to dáno tím, že se mění charakter celého tohoto fenoménu.
Dnes se spam využívá hlavně pro kybernetický zločin
V minulosti, především v 90. letech, se nevyžádanou poštou šířily zprávy víceméně neškodné, byly zaměřené na reklamu, nebo se prezentovaly formou pozvánek na nejrůznější akce. Dnes spam slouží jako zbraň počítačových zločinců. Útok bývá rafinovaný, jde o to nalákat oběti na nějakou skutečnou poutavou zábavu, sportovní akci, kulturní podnik, cokoliv, přitom se do pozvánky vloudí škodlivý kód. Nejvíce jsou takové útoky cíleny na phishing – podstrčení falešného webu s cílem vylákat od uživatele citlivé osobní údaje a přihlašovací jméno a heslo k různým účtům. Nárůst počítačové kriminality je v posledních letech enormní, v roce 2017 to bylo téměř o 60 procent více provedených ataků ve srovnání s rokem předchozím.
Denně se rodí ve světě miliony spamů
Spam také slouží pro těžbu kryptoměn, dnes je poměrně běžné, že nic netušící oběť umožní útočníkovi využívat jeho procesor a grafickou kartu k získávání bitcoinů a dalších virtuálních mincí, počítač pak pracuje na plný výkon a neznámý zločinec na něm parazituje, aniž by si toho uživatel počítače vůbec všiml.
Statistiky uvádí, že nejvíce spamů se vytváří ve Spojených státech – přibližně 13 procent veškerých spamů na Internetu. Druhou příčku smutné statistiky obsadila Čína, odtud pochází zhruba 11 procent spamu, následuje Vietnam s 10 procenty a těsně za ním v první desítce to jsou Rusko, Německo, Brazílie a také Itálie a Francie. Ohledně šíření spamů po síti je na tom nejhůř překvapivě Německo, Velká Británie a Japonsko, velké množství jich putuje i v Číně, v Rusku, ve Francii a v SAE (ve Spojených arabských emirátech).