Nejefektivnější způsoby učení aneb Jak na to

12 měsíců ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nejefektivnější způsoby učení aneb Jak na to

Každý z nás je naprosto jiná osobnost, a tak také každému z nás vyhovuje jiný styl učení. Přesto je možné vybrat techniky učení, které mohou posloužit téměř všem.

VYSVĚTLOVÁNÍ

Velmi účinná technika učení je vysvětlování. Pokud člověk někomu musí něco vysvětlit, nejprve nad tím on sám musí přemýšlet a vytvořit si nějakou představu, pochopit základní pojmy a vztahy mezi nimi. V případě, že tomu tak není, působí člověk zmateně a v podstatě mu nikdo nerozumí. Proto se snažte nad věcí přemýšlet, a pak ji vysvětlit.
vzdělání na tabuli
Pokud jste sami, představte si, že před Vámi sedí třída žáčků, kteří nic neví a Vy jim to musíte nějak jednoduše vysvětlit. V ideálním případě se domluvte s někým dalším. Víc hlav víc ví a zvláště v tomto případě. Navzájem se můžete výrazně obohatit a společnými cestami objevit i to, co by Vás samotné vůbec nenapadlo. Výhodou této techniky je její vysoká kvalita. To, co vysvětlíte (a tedy předtím pochopíte), zůstává v paměti mnohem déle uchováno, než to, co si jen přečtete.

PLÁNOVÁNÍ A PESTRÝ PROGRAM

I když Vás čeká zkouška právě z biologie, zkuste si předem vytvořit podrobný plán, do kterého zařadíte i jiné činnosti. Třeba si spočítáte několik příkladů do matematiky, podíváte se na historický dokument, anebo si zacvičíte. I když to tak může působit, rozhodně to není ztráta času. Jiný typ učení využijete u jiné zkoušky, potrénujete a zároveň potrápíte unavený mozek jinou činností a jakýkoli pohyb rozproudí krev a učení půjde mnohem snáz. Ušetříte si čas i nervy.

knihy ilustrace
TESTOVÁNÍ

Otestujte se. Dejte si práci navíc a připravte si několik kontrolních otázek. Před testem nanečisto si určete alespoň půl hodinky na odpočinek, a pak se do toho pusťte. Určete si čas na zodpovězení otázek a pracujte. Otázky a úkoly vytvářejte podle učebních textů, vybírejte zásadní pojmy, základní vztahy mezi pojmy apod. Vytáhněte z textů to nejdůležitější, ale pokládejte si otázky i na přemýšlení, na řešení různých možných situací. Zamyslete se, na co by se mohl zkoušející zeptat, anebo jaké otázky by mohl zvolit do testu. Zkuste se na chvíli vžít do role zkoušejícího.

Hodně zdaru při učení. Tyto tři základní a nejefektivnější způsoby učení Vám zajisté pomohou k lepším výsledkům.