Legendární figurka Igráčka pro děti i dospělé

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Legendární figurka Igráčka pro děti i dospělé

Popularita Igráčka neustále vzrůstá, na trhu se objevují stále nové modely, které se pochopitelně opírají o základ z poloviny 70. let minulého století. Vůbec prvním vyrobeným prototypem byl „Igráček zedník“. V papírové krabičce o rozměrech 8 x 8 x 12 cm se ukrývala jedna z nejoblíbenějších hraček pro děti, se kterou si s radostí pohráli i dospělí. Tvůrcem propracované ideje vyrobit plastového panáčka s doplňky ve formě zednického nářadí se zrodil v Německu. Designér Hans Beck se pokusil Igráčka uvést na trh ve své zemi, kde ovšem neuspěl, nakonec panáček doputoval až do Japonska, kde v modelářské soutěži zaujal Jiřího Kalinu a Marii Krejchovou z tehdejšího Československa. V roce 1976 se zrodil první model ve výrobním závodě IGRA, započala jeho sériová výroba a výrobek se stal velice žádaným jak v Československu, tak i v dalších zemích bývalého socialistického bloku.
jeden igráček

Hračky se vyráběly v Mnichovicích u Prahy

Výroba Igráčků se pak přesunula do výrobního závodu v Mnichovicích u Prahy, rodiště spisovatele a ilustrátora dětských knih, Josefa Lady. Poptávka po dalších figurkách byla obrovská a ty na sebe nenechaly dlouho čekat. Vzápětí se zrodil Igráček tesař a následoval kuchař, požárník, příslušník VB, železničář, cestář a kominík. Plastové komponenty byly kompletovány většinou za pomoci domácí výroby, podobně, jako se dnes rodí rukodělné výrobky v chráněných dílnách.
Figurky mají pohyblivou hlavu, ruce a dolní polovinu trupu, do rukou mohou uchopit různé doplňky, většinou nářadí.
rodina igráčků

Igráček má mezi kreativními hračkami stále své místo

Po roce 1989 věhlas Igráčků začal pohasínat. Na trhu se objevila řada konkurenčních výrobků ze zemí západní Evropy, především figurky Playmobil, jejichž výroba ovšem započala až jako odezva na první prototyp Igráčka před uvedením do výroby. V 90. letech se začaly vyrábět další modely, např. policista, skateboardista, zdravotní sestra, automechanik. Výraznou změnu vzhledu Igráček prodělal po roce 2006. Od roku 2008 jej vyráběla VD IGRA pod záštitou firmy ALL Toys. Počínaje rokem 2010 přešla výroba této populární hračky do společnosti Efko-karton s.r.o.