Země, kde sídlí Otec gejzírů

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Země, kde sídlí Otec gejzírů

Island je pro nás celkem neznámou krajinou. Většina Čechů cestuje především za mořem do blízkých nebo exotických zemí. Na Islandu se ale dá vidět mnoho krásného a zažít mnoho netradičního.
§ Jakmile se dostanete do té správné oblasti, můžete si být jisti, že na vás dýchne romantika starých vikingských dob.
Island je oproti naší zemi málo zalidněn. Je asi o třetinu větší nežli Česká republika, ale žije tu jen tři sta tisíc obyvatel.
§ V některých oblastech máte větší šanci potkat turistu nežli místního starousedlíka.
gejzír vody
Jestliže vás od cesty odrazuje obava, že se nedomluvíte anglicky, je tato obava zbytečná. Úředním jazykem je sice islandština, ale podle průvodců se snadno domluvíte zmíněnou angličtinou. Islandština by pro nás byla asi celkem nesrozumitelná, protože tento jazyk vychází ze staré norštiny původních osadníků.
strmé pobřeží

Nedotčené krásy Islandu

Jedním z největších lákadel je nejmohutnější vodopád Evropy, kterým je Dettifoss. Je úchvatný tím, že padá do hloubky čtyřiceti čtyř metrů. Toto „nej“ není jediné, které můžete na Islandu obdivovat. Tato země je nazývána zemí gejzírů. A hned ten nejslavnější najdete právě tady. Nachází se asi padesát kilometrů od hlavního města Reykjavíku. Někdy bývá nazýván Velkým gejzírem nebo také Otcem gejzírů.
o O tomto gejzíru se mluví v cestopisech už po roce 1800.
o V tu dobu byl unikátním a obdivovaným i proto, že pravidelně vybuchoval.
o Po stu letech frekvence erupce slábly a po dalších šestnácti letech se zastavily docela.
horké gejzíry
Roku 1936 připravil Otec gejzírů svým návštěvníkům velké překvapení tím, že vodní sloup vyrazil znovu.Od té doby se tímto projevem občas připomene. Pokud tuto oblast navštívíte, určitě ale o nic nepřijdete. A to i přesto, že se do toho správného okamžiku nestrefíte. V okolí se nachází několik menších gejzírů, které fungují docela pravidelně. Nejznámějším je Strokkur.