Pozdní mateřství

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pozdní mateřství

současné době je trend mít dítě až po třicítce.Ženy nikam nespěchají. Současná doba klade vyšší nároky na vzdělání, takže na místech, kde dříve byla dostačující maturita, je dnes vyžadována vysoká škola. I z tohoto důvodu se vše posouvá. Dříve dívka nastupovala v osmnácti do zaměstnání, dnes je to nezřídka až v pětadvaceti. Samozřejmě, když už tak dlouho studovala, ráda by to zúročila také v profesním životě. Ctižádost je zcela přirozená záležitost. Samozřejmě každý si chce zajistit určité sociální jistoty a užít si života. Většina žen nemá pocit, že by měla spěchat. Třicet let je dnes zcela běžný věk pro první a často jediné dítě.
dětský kočárek

Jenomže třicetiletá matka je z biologického hlediska už stará matka a nezřídka se stává, že žena se po třiceti rozhodne s partnerem pro rodinu a ono to najednou nejde. Nejde to jeden rok, nejde to dva roky, žena se začne léčit a najednou je ve věku, kdy už je mateřství ze zdravotního hlediska nevhodné.

Individualismus

Žijeme v době, která klade příliš velký důraz na lidskou individualitu a člověk stále více myslí na své sebeuspokojení než na druhé. Je zvláštní, že v dobách, které byly mnohem náročnější, než je ta naše, dokázali lidé projevit podstatně více solidarity než dnes. Ano je pravda, že dokázali projevit více zášti než dnes. Dnešní doba je zkrátka taková neosobní.
Když už si ženy s partnerem pořídí dítě, často místo výchovy dochází k prodlouženému sobectví.
kočárky pro panenky
To znamená, že dítě místo, aby bylo vychováváno k samostatnosti a způsobilosti k životu, je rozmazlováno, nejsou mu určeny žádné hranice a roste z něj jen další nesnesitelný sobec.
Tento trend je patrný v Americe a mnoha zemích Evropy a stále více se rozšiřuje také u nás. Jak tuto situaci budeme řešit? Pomohla by snad edukace ve škole? Je to paradox, že na všechno se musíme připravit, ale jak vychovávat děti nás nikdo neučí. Neměla by ve školách kromě sexuální výchovy být také výchova rodičovská, aby si mladé ženy některé věci včas uvědomily?