LED žárovky úspěšně dobývají svět

5 roky ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem LED žárovky úspěšně dobývají svět

LED diodová svítidla se objevují na trhu každým rokem v nových typech provedení. Liší se jak v konstrukci, tak i v parametrech, které jsou dány výkonnějšími polovodičovými čipy. Ještě před deseti lety, kolem roku 2009, byly tyto světelné zdroje považovány spíše za módní výstřelek, utopii – nežli v seriózní výrobek. Jejich výkon byl nedostačující, světelným tokem nemohly konkurovat halogenovému osvětlení a pro domácnosti byly příliš drahé. Trhu stále dominovaly vláknové žárovky za pár korun a rovněž kompaktní zářivky.
spirála žárovky

Zajímavá je statistika prodeje za období let 2012 a 13. Zatímco během roku 2012 bylo zakoupeno celkem ze všech typů úsporných žárovek pouhé jedno procento LED diodových, o rok později to bylo již 12 procent. Tento trend pokračoval i v dalších letech a dnes již tyto technologie na trhu plně dominují. Jak je to možné?

Hlavní důvod, proč LED vítězí na celé čáře

Tím základním momentem, proč „ledky“ vítězí, je poměr cena – životnost a světelný tok. V průběhu deseti let klesla cena velmi výrazně a stejně výrazně stoupla doba životnosti. Dnes je pořídíte za pár korun a vydrží svítit desítky tisíc hodin. Běžně se stává, že se domácnost rozhodne zainventovat a zakoupí osvětlovací techniku do celého bytu naráz. Máte pak vystaráno na spoustu let.
pohled do žárovky

Úspora energie versus světelný tok

První, co vás zřejmě bude zajímat, je, kolik elektřiny spotřebují. Podstatný je ovšem i světelný tok udávaný v lumenech, nelze totiž hodnotit množství vydávaného světla podle příkonu . V každém případě jde o mnohonásobnou úsporu ve srovnání s vláknovými žárovkami. Jestliže ještě nějakou starou edisonku doma máte, zvažujte její výměnu vzhledem k současným cenám elektřiny. Skutečně se dnes nevyplatí zbytečně vyhazovat peníze za zdroj, který více protopí, než svítí, vždyť jedna stowattová žárovka s wolframovým vláknem spotřebuje tolik, jako osm až deset diodových o stejné svítivosti.