Inspirujte se v minulosti

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Inspirujte se v minulosti

Pokud máte velké podnikatelské ambice, rozhodně stojí za to nechat se inspirovat také v minulosti. Minulost mluví za vše. Najdete v ní inspiraci, ponaučení a také celou řadu odstrašujících příkladů. A to v podstatě ve všech odvětvích lidské činnosti.


náměstí ve Zlíně

Hledejte inspiraci u lidí, kteří prosluli jako velmi úspěšní podnikatelé. Když se podíváte na mnohé z nich, zjistíte, že mnozí z nich připomínali spíše mafiány, kterým nic není svaté, nebo naopak kromě úspěšného podnikání byli velcí altruisté, to znamená, že měli velmi vysoké sociální cítění a své podnikání vnímali také jako zodpovědnost za své zaměstnance a jejich rodiny. A v neposlední řadě mysleli také na celkový rozkvět svého regionu, podporovali rozvoj kultury a architektury.
Pro příklad z minulosti rozhodně netřeba chodit daleko. Když položím otázku, kdo byl nejúspěšnější a nejslavnější český podnikatel, většina lidí odpoví, že Tomáš Baťa.
Tento muž dokázal mnoho věcí, které by se měly stát inspirací pro každého podnikatele, pro kterého slova občanská zodpovědnost není pouhé klišé. Pojďme si něco málo o tomto muži říci.

kvalitní boty

Co dokázal?

  • V době, kdy obuv představovala luxusní zboží, dokázal na trh expandovat s cenově dostupnou obuví, dokázal tedy obout i ty, kteří si dosud mohli dovolit maximálně dřeváky

  • Uvědomoval si velmi dobře, že pokud od lidí očekává pracovní výkon, musí jim poskytnout více než jenom plat. Totiž musí zajistit také sociální jistoty. Když je spokojený zaměstnanec, jeho výkon a loajalita vůči zaměstnavateli je nesrovnatelně vyšší. To si bohužel mnozí vůbec neuvědomují.

  • Tomáš Baťa měl velmi rád své město Zlín a postaral se o jeho maximální rozkvět. To, že je Zlín z architektonického hlediska opravdu vzácným fenoménem, je zásluha především Tomáše Baťi.


Zajímavý článek na toto téma najdete také zde: