Co zahrnuje pojem galanterie?

4 roky ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co zahrnuje pojem galanterie?

Cizí pojem galanterie se u nás dnes již zabydlel. Jeho původ bychom hledali ve Francii, kde se odvodil od slova galante, tedy elegantní či statečný. Jedná se o souhrnné označení pro oděvné doplňky a drobné osobní předměty, praktické pomůcky přispívají k celkově skvělé společenské prezentaci svého nositele. Jedná se tedy o zboží určené na běžné nošení, ale také různé reprezentační ozdobné výrobky, které často podléhají módě.

handarbeiten-2446805_960_720

Vznik tohoto oboru se pochází pravděpodobně z období rokoka, které z tohoto důvodu bývá označováno také jako Galantní století. O existenci předmětů spadajících do tohoto odvětví ale víme již od dob středověku, kdy se tyto předměty začaly vyrábět a masově používat, přičemž jeho obliba neupadla dodnes.

A jaké předměty sem můžeme zařadit? Celkový výčet by byl skutečně obsáhlý, takže pouze pro vytvoření určité představy: vycházkové hole, deštníky, slunečníky, vějíře, rukavice, kabelky, tašky, opasky, šály, šátky, kapesníky, různé dózičky (včetně těch na parfémy), hodinky, neceséry, pouzdra na toaletní potřeby, cestovní pouzdra či toaletní potřeby samotné, stuhy, zipy, gumy, nůžky, špendlíky, krejčovské panny, krejčovské křídy, druky, knoflíky, korálky,…

Do celkovosti tohoto pojmu zařazujeme:

  • Šperky, cetky a potřeby pro společenský život
  • Textilní galanterii

Textilní galanterii přitom můžeme rozdělit na hotové předměty (paruky, vějíře, pokrývky hlavy, šály) a na pomůcky a různé doplňky, jako jsou šití, pletení, žehlení či potřeby sloužící pro drobné opravy textilií či se hodící hospodyňkám pro domácí práce (stuhy, bavlnky, nitě, knoflíky, zipy, gumy.

yarn-3531011_960_720

V každém městě nalezneme hned několik podniků, zabývajících se prodejem těchto předmětů, často bývají označeny přímo galanterie nebo podobnými pojmy (švadlenka apod.). Problémem těchto prodejen je zpravidla menší výběr, protože předmětů sem patřících je velká spousta, přičemž se musí vlézt do určitého prostoru. Pokud tedy žádný neodpovídá vašim potřebám, obraťte se na online prodejnu, v níž naleznete mnohem širší výběr.