Biopotraviny, ano či ne?

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Biopotraviny, ano či ne?

Biopotraviny ve skutečnosti nejsou žádnou novinkou. Naši dávní předci jedli pouze biopotraviny, protože nic jiného nebylo. Před nástupem průmyslového věku neexistovala žádná umělá hnojiva, barviva, aromata a jiné uměle vytvořené látky. Z tohoto důvodu lze uvést na pravou míru dnešní trochu pokroucenou realitu. Biopotraviny jsou přirozené a normální, kdežto konvenční masivně prodávané produkty jsou upravované, chemicky ošetřené a nebo obsahují uměle vytvořené přísady.
chřest a steak
Biopotraviny jsou potraviny z ekologického zemědělství. Produkce těchto výrobku je důsledně kontrolována inspekcemi tak, aby měl zákazník jistotu, že kupuje opravdu bio. Kontroly nejsou zaměřeny jen na pěstování a chov, ale i na zpracování a úpravu výrobku. Zákazník pak pozná biopotraviny podle loga na obalu a má jistotu, že výrobek neobsahuje žádné umělé látky.čerstvé jahody
Problémem biopotravin je jejich vysoká cena a často i nevzhlednost. Vyšší cenu bohužel způsobují náklady na produkci. Jako příklad použijeme jablka. Bioplodiny napadají škůdci a plísně, a tak se část úrody vůbec nedostane do prodeje. Zpracování bývá prováděno ručně a to také navyšuje cenu plodu. Chemicky ošetřované konvenční jablko je většinou symetricky kulaté, lesklé a velké. Takové biojablko nenajdeme. Bio jablko je většinou šišaté a neleskne se. Rozdíl je ale v chuti, kterou má to přirozeně vypěstované intenzivnější. Produkce biomasa je ještě nákladnější. Zvířatům je umožněn volný pohyb, jsou krmeny pouze neošetřenými potravinami a nejsou jim preventivně podávány žádné léky. Díky nákladům na prostor pro zvířata je pak cena mnohonásobně vyšší než u ostatní produkce, ve které mají zvířata minimum pohybu.
Kromě způsobu pěstování, údržby a zpracování nejsou biopotraviny oproti konvenčním jiné. Ovoce a zelenina obsahuje přibližně stejně vitamínů, mléko obsahuje stejně minerálů a to samé platí o mase. Konvenční potraviny obsahují umělé látky navíc, které jsou ale také pečlivě kontrolovány a měly by být bezpečné. U některých výrobků je dokonce vhodnější zvolit konvenční produkci, která zamezuje skrytým plísním, což se týká hlavně oříšků.
cibule s česnekem
Biopotraviny ale nejsou jen o složení potravin. V této produkci jde také o soulad s přírodou a o úctu ke zvířatům, která jsou chována v etických podmínkách. Pokud máte zahrádku, můžete si zkusit pěstovat biopotraviny sami a ušetříte náklady na jejich nákup