„Nekupujte“ si psa

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem „Nekupujte“ si psa

Jsme národ pejskařů, psi milujeme, však jsme také na prvních příčkách v jejich počtu v Evropě. Chováme zhruba dva milionů psů a počet se neustále zvyšuje. Ale umíme si je správně pořídit potažmo starat se o ně? V České republice přibývá pejsků, kteří končí v útulcích jen kvůli nedomyšlenému nákupu. Pár tipů se hodí.
skok psa.jpg

Seznamte se s psím prostředím


Téměř v každém městě v naší republice existuje místo, kde se pejskaři nejčastěji scházejí. Může to být přímo „cvičák“ nebo park či louka za městem, psí hřiště. Zajděte se tam podívat a trochu se s „chlupáčema“ seznamte. Každý ortodoxní pejskař je komunikativní, pokud jde o psí miláčky a určitě Vám ochotně zodpoví pár otázek z oboru. Amatérští i profi kynologové jsou si totiž přeplněných útulků vědomi a velice ocení Vaši snahu o trochu psí teorie. Můžete samozřejmě „nasát“ informace i z internetu nebo knih.
pohodička u kávy.jpg

Promyslete výběr


To je ta nejdůležitější část. Oprostěte se od módních trendů psích plemen a zvažte Váš životní styl a také jaký bude! Jestli chcete sportovního psa a nebo třeba něco více „gaučového“. Mnoho pejsků skončí odložených jen kvůli tomu, že dítě vyrostlo nebo majitel zestárl, atd. Důležité je i prostředí, kde bude zvířátko žít. Zda máte zahradu nebo bydlíte v paneláku.
Škála plemen je opravdu pestrá, vybírejte hlavně podle povahy a velikosti. Zvládnete třeba čtyřicetikilového mazlíčka zvednout na veterinární stůl? Zvažte vztah k lidem, zejména k dětem, možnou agresivitu k ostatním členům druhu (fenky bývají mírnější), učenlivost atd.. Určitě stojí za to popřemýšlet o pejskovi z útulku, bývají velice vděční, odolní a pokud si vyberete staršího, odpadne Vám výchova štěněte, která rozhodně není bez námahy a nároků na čas.
Snažte se zjistit co nejvíce o rodičích psa. Kromě výchovy a prostředí záleží samozřejmě i na genech. Nechcete přece domů divokou nezvladatelnou šelmu.
Počítejte, že za jedince „s papíry“ zaplatíte samozřejmě mnohem více než za „útulkáče“.
čumák psa.jpg

Život u vás


¨ Pořízením psa ať už jakéhokoli věku se Váš životní styl na léta změní. Štěně je třeba naučit nejen poslouchat, ale i seznámit ho se světem, ostatními jeho druhu, lidmi, různými prostředími od Vašeho parku až po třeba cestování vlakem prostě ho socializovat. Jakmile se pejsek dostane do puberty, bude to vypadat, že všechno zapomněl a Vám v podstatě vše začne nanovo. Starší pejsek už má tohle za sebou, ale pokud jde o jedince z útulku „bez historie“, nevíte, jak se pak projeví na jeho chování.
Psí život samozřejmě i něco stojí. Kromě pořizovacích nákladů na zvířátko, počítejte i s krmením, veterinární péčí, pamlsky, hračky ale i třeba cestovným.

Takže, až na Vás zase vaše dítě zatlačí, „Já chci štěňátko!“, zvažte jeho pořízení opravdu s rozmyslem. Pokud ale psu „dáte šanci“ odmění se Vám stonásobně. Získáte nejen věrného parťáka ale i hobby na celý život.