Světoznámý výrobce domácích spotřebičů a chytrých telefonů vyrábí i zaoceánské lodě

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Světoznámý výrobce domácích spotřebičů a chytrých telefonů vyrábí i zaoceánské lodě

Prvního března 2018 probíhaly v Jižní Koreji mohutné oslavy. Tentokrát nešlo o olympijský stánek, který byl samozřejmě vrcholem zimních sportovních odvětví, máme teď na mysli světoznámého výrobce domácích spotřebičů a elektroniky Samsung. Firma totiž oslavila v tento den 80 let od svého založení.
čočka s zoomem
V roce 1938 se schylovalo k druhé světové válce, situace byla ostrá nejen v Evropě, ale i na asijském kontinentu. Tehdejší firma Samsung, jejíž název znamenal v tamním jazyce doslova „tři hvězdy“, se orientovala výhradně na obchodování s ovocem, zeleninou, a se sušenými rybami, kterých je v této přímořské oblasti dostatek. Firma obchodovala nejvíce se sousední Čínou. Již tehdy se jednalo o rodinnou firmu, která prosperovala i po válce, postupně se rozrůstala a její business se nakonec stal vzorovým pro mnoho asijských firem. Značka Samsung měla zkrátka zvuk a pochopitelně se velkou měrou zasloužila o ekonomický růst celé země.
kamera samsung

Firma na trhu působí již 80 let

Rodinným firmám v Asii se často říká „čeboly“. Obecně je však také provází časté skandály, které souvisí se zasahováním do vládní politiky příslušných zemí. Tomu se nevyhnula ani firma Samsung, když byl v roce 2017 odsouzen v korupční aféře současný majitel firmy I Če-jong. Každopádně poslední tento dědic firmy může být vděčný svým předkům za to, že se prodejce úzkého okruhu potravin pružně přeorientoval na investice do oboru, který byl již před čtyřiceti lety podle jeho slov perspektivní – do elektroniky.
dva telefony
Firma Samsung je tak trochu (s nadsázkou) srovnatelná s úsilím podnikatele Tomáše Bati. Značka Baťa sice nevyrábí mobilní telefony, ale mnozí z vás možná budou znát tzv. Baťův kanál, což je umělá plavební dráha pro lodní dopravu na jižní Moravě. Firma Samsung se také svým způsobem orientovala na lodě, v 70. letech minulého století již vyráběla zaoceánská plavidla a dnes se nachází v první desítce největších producentů obřích nákladních lodí na světě.
Samsung je dnes kromě výrobků na poli domácích spotřebičů špičkou v mobilních technologiích. Je největším konkurentem firmám Apple a Huawei již řadu let a mobilní telefony Samsung jsou v České republice stále nejprodávanější značkou.