Nepodceňujte vhodnou obuv při řízení auta

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nepodceňujte vhodnou obuv při řízení auta

Řidičský kurz v autoškole, který předchází vystavení oprávnění k řízení, se zabývá samotnou technikou jízdy a soustředí se na teoretické znalosti a praktické dovednosti přímo související se samotným provozem. Prakticky se nesetkáte s tím, že by vám instruktor radil, co si obout na nohy, aby se jízda neproměnila v děsivou story nebo přinejmenším nepříjemný zážitek. Lidé jsou ale nesmírně vynalézaví, v nevhodném slova smyslu, a pedály sešlapují občas skutečně v bizarních typech obuvi.
gumové pantofle
Lodičky a boty na podpatku – dokonce i pro jízdy v autoškole si některé ženy neváhají obouvat stylové modely, které ladí s ošacením. V lepším případě vás instruktor požádá o přezutí nebo posunutí výcvikové lekce na jiný termín, v tom horším může dojít při běžném provozu k vážné autonehodě. Statistiky evidují již mnohé případy, kdy se podpatek zaklínil mezi pedály a podlahu, řidička zpanikařila a nezvládla řízení.
pedály auta
Plážové žabky – kdybyste chvíli pozorovali v parném létě parkoviště obchodních center a sledovali řidiče, jak vystupují z vozů, s překvapením zjistíte, kolik z nich obouvá žabky i za volantem. Jestliže jsou dostatečně pevné a méně ohebné, velice snadno se zaklíní podobně jako dámské lodičky a vznikne podobná situace. Někteří řidiči to řeší tak, že sandály odloží a pedály sešlapují bosou nohou, to však může vést k vážným poraněním chodidla v okamžiku vynuceného prudkého sešlápnutí spojky a brzdy u vyhrocené dopravní situace.
Těžké zimní návleky – k opačnému extrému dochází někdy v zimě, zvláště v souvislosti se sněhovou pokrývkou, kde převažují robustní těžké boty. V těch se výrazně snižuje cit na pedál a řízení se může stát dokonce nebezpečným. Mějte v zimě raději v záloze do auta vhodné přezutí.

Vsaďte na klasiku

Zapomeňte tedy na jehlové podpatky, na žabky i neforemné galoše a sázejte na osvědčené modely. Zkušení řidiči to praktikují tak, že mají v autě (nebo v zimě v teple) k dispozici vyhrazené „speciály“, s nimiž se jim dobře vůz ovládá i za zhoršených povětrnostních podmínek. Mohou to být klasické měkké textilní tenisky, balerínky a podobné typy sportovních lehkých bot, kde je podrážka nepříliš silná, ani příliš tenká.