Hotovostní či bezhotovostní platby?

1 rokem ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hotovostní či bezhotovostní platby?

Každý z nás s tím má zkušenosti, proto jen krátce. Platbu je dnes možno provést několika způsoby:
1. Klasickou hotovostí
2. Klasickou platební kartou
3. Bezdotykovou platební kartou
4. Šekem – velmi vzácně využívaný způsob, se kterým se nejčastěji setkáváme v rámci dárků či ocenění na soutěžích. V obchodě ale častěji využijeme předchozí tři způsoby, takže se s nimi seznámíme o něco blíže.
kufr a dolary.jpg
Platba v hotovosti máte v peněžence dosti (peněz)?
Za hotovost si kupujeme především drobnosti, přispíváme tak menšími obnosy na charitu či si ji bereme v případě nejistoty, zda bude možné v dané lokalitě platit kartou. Oproti bezkontaktnímu splácení má několik výhod. Jsou zřejmé: peníze nejsou závislé na fungování terminálu, málokdy se Vám stane, že by hotovost nebyla přijímána a není potřeba si pamatovat PIN. Proti tomuto stojí výhody platebních karet stojící za jejich rozšířeností.
Placení bez hotovosti nevýhoda s maličkostmi?
Bezhotovostní platební styk je výhodnější, co se nákladů týká. Ano, je potřeba mít terminál připojený k síti, aby bylo možno takové služby provádět, ale v globálním měřítku je celkově ušetřena práce společně s náklady na tisk a výrobu mincí, jejich doplnění do automatů, zásobení poboček bank, obchodů… Další výhodou je rychlost. Stačí přiložit/vložit kartu k/do terminálu a není třeba odpočítávat mince. Navíc při platbách do pěti set korun není potřeba ani zadávat PIN.
Bezdotykové x klasické karty
U obou karet je potřeba pro nákup nad 500 zadávat PIN. Kromě PINu je také výhodné znát telefonní číslo kontaktní linky pro zablokování přístupu ke kartě při její ztrátě či krádeži. Čísla linek se liší podle bank a jejich čísla jsou na internetu snadno dohledatelná, přesto Vám ale jejich znalost může ušetřit čas a třeba zabránit ve zneužití Vašich peněz.
Čím se liší systém karet, je při placení. Bezdotykovou kartu stačí přiložit k displeji terminálu, klasickou je potřeba do terminálu vsunout.
modrá kreditka.jpg
U bezdotykové se Vám může stát, že terminál na její přiložení nebude reagovat. Pokud se tak stane, zkuste ji přiložit znovu, a pokud to nepomůže, vložte ji do terminálu stejně jako klasickou a zadejte PIN. Bezpečnostní systém prověřování karet totiž jednou za čas touto cestou požaduje kontrolu PINu a karty a to i u menších položek, než je pět stovek. Samozřejmě může dojít i k chybě terminálu, ale to je již na konkrétním řešení. Jelikož však v České republice výrazně převažuje bezhotovostní a bezdotykový způsob platby, obchody jsou na ně připraveny.